Із глибин історії

Клинок XIII—XV ст.

Перша писемна згадка про Тетіїв, центр навколишніх земель, належить до 1514 р., тому саме цю дату вважають часом заснування міста. Стан археологічних та письмових джерел не дозволяє віднести заснування Тетієва до давньоруського періоду. Такою є офіційна версія. Народні ж легенди та перекази, що дійшли до наших днів, змушують по-іншому подивитися на нашу минувшину.

Думку про те, що тетіївські землі були заселені ще далеко до згаданої у офіційних джерелах дати, висловлює автор “Сказания о населенных местностях Киевской губернии” Л.Похилевич (1864р.) та Є.Руліковський, автор статті про Тетіїв у “Словнику географічному Королівства Польського та інших країн слов'янських”, виданому під редакцією Б.Хлібовського 1892 року у Варшаві.

Тетіївщина була заселена ще в добу неоліту (6-4 тис. до н.е.) Це  підтверджують навіть ті епізодичні археологічні розкопки, що велись тут в кінці XIX ст. та в радянські часи.

На території Тетієва знайдено кам'яні знаряддя праці: кам'яні поліровані сокири, ножі.

У добу бронзи (поч. І тис. до н.е.) територія краю стала ще більше заселеною. Про це свідчать курганні могильники того часу. Про розвиток місцевого ливарного виробництва свідчать скарби кам'яних ливарних форм, а також бронзових знарядь праці і прикрас, знайдені в лісі Мазепинці в Бурківцях (5 курганів доби бронзи), Скибинцях, де і зараз можна побачити залишки поселення, кургани.

Під час археологічних розкопок другої половини XIX ст. у цих місцях знайдено бронзовий кинджал (ІІ-І тис. до н.е.). Згадка про це є у книзі В.Б.Антоновича “Археологическая карта Киевской губернии”, стор.78, та М.Ю.Брайчевского “Римська монета на території України”, стор. 146.

На території Тетіївщини відомо близько 90 городищ, поселень та курганних могильників скіфського часу. До них можна зарахувати і 34 могили, розкидані на полях с. Клюки, і замчище на кордоні з полями с. Шуляки недалеко від злиття річки Постава з Гірським Тікичем. Замок складається з двох могил, з'єднаних між собою валом довжиною у декілька сажень (за Л.Похілевичем). На околиці Тетієва археологами виявлено трьохгранну скіфську стрілу та велику бронзову монету Антонія Пія, зброю сарматського періоду (І-ІІ ст. н.е.).

У перші століття нашої ери на землях по праву сторону Дніпра, до яких належала й Тетіївщина, формується західне ядро полянських племен. З'являється полянське поселення і на берегах річки Роськи, яка на той час була більш багатоводною і придатною для човнярства. Як твердять легенди, в сиву давнину на місці Тетієва було поселення під назвою Тимошня. Розташоване воно було на лівому березі р. Роська біля південного водоспаду (“Скала”). У записах Л. Похілевича сказано: “У жителів збереглась легенда, що Тетіїв у давнину називався Тимошнею, що в ньому поруч із слов'янами жили греки, які мали свою церкву, недалеко від нинішньої Миколаївської, і де нині височить могила, названа “Красною”, і де дотепер видні кам'яні плити і хрести”... Перші християнські церкви (грецькі як їх тоді називали) почали з'являтись на Поросї (по річці Рось) біля 1200 року, як вказано в Лаврентіївських літописах.

 

 

Трьохгранна скіфська стріла та козацька піка

                                                         Очевидно, що річка Роська та її притоки Росішка і Дібровка (або Чубайка) із своїми

 заплавами, зарослими очеретом, служили природнім кордоном від кочівників, які кочували з великими стадами худоби в степах недалеко від цих місць. Земляні вали в Тетієві та інших селах, які розташовані поблизу, є доказом того, що за часів давньоруської держави ці землі були порубіжними. Згадку про це знаходимо в “Історії міст і сіл УРСР”, ст.675, де у зв'язку з поясненням назви с. Кошів зазначається: "… навколо Кошева збереглися кілька курганів і залишки військового табору часів Київської Русі".

Про теперішню назву Тетієва Лаврентій Похілевич пише так: “Тетиев принадлежит к местечкам очень древним. Имя его происходит от половецкого князя Тетия, упоминаемого в летописях под 1185 годом.” “Во всяком случае, в древности здесь был город, что доказывают валы, древние могилы и вещи, находимые в окресностях".

Про те, що Тетіїв був містом-фортецею (вежею), говорить той факт, який описує Л.Похілевич далі у своїх нарисах: “ЖИТНИКИ, село при вершине ручья Ольшанки, впадающего в Горный Тикич… По преданию, до руин село называлось Росоше, и жители, вследствие нашествия татарского, удалились для безопасности ближе к Тетиеву, где основали село Росошки.”

До перемоги руських князів у 1185 році Тетіїв входив до великого половецького князівства, яке платило дань хазарам і сягало меж річки Дону на сході і річки Стугна на півночі.

Про полян вся історія була ретельно знищена, а в “руських летописях” листи вирвані. Тому на сьогодні  іншої інформації немає.

У 1240 році місто було зруйноване вщент монголо-татарськими ордами хана Батия. Щоб зберегти хоч частину добра, жителі Тетієва усі  церковні речі зарили в землю поблизу грецького храму. У 1830 році біля могили, названої Красною", було вирито багато зерна, мідних, подібних рибній лусці, грошей. Проте серйозних розкопок на цьому місці так і не велося. Багато ще таємниць береже Красна Могила.

На правому березі Роськи знаходились густі ліси. Ці ліси далеко простягалися на південь і північний схід від Тетієва й називалися Альбачевською пущею. Тепер від неї залишилися великі ліси: Чагарі, Скибинецький, Галайківський і на південь — ліс, що належить господарству Тетіївське”, Теліжинецька дубина і ліси біля Голодьок та Росішок. Про те, що навколо Тетієва були ліси, свідчать і назви сіл: Дібрівка, Дубина. А село Теліжинці мало початкову назву "Потайне", і його початок відносять до XIII століття часів монголо-татарського нашестя.

З того часу відбувалося тривале розорення і запустіння краю. Лише на початку ХV століття сюди почали повертатися люди, щоб оселитися тут назавжди. Тепер Тетіїв відродився вже на правому березі Роськи, на підвищеному клині, що утворювався річками Дібровкою і Росішкою.

Козацька зброя

Подпись: Фрагмент (ПСРЛ. — Т. 1. Лаврентьевская летопись.)

http://tetiev.net.ua/ Історичний клуб Ратуша.. Містечко Тетіїв. Місто Тетіїв.  газета «Тетіївська земля». Будинок. дитини в Тетієві.  http://tetiev.net.ua/  Tetiev.net.ua  tetiev.net.ua  тетіїв.нет.юа.тетиев.нет.юа.  тетиев.нэт.юа  тетієв.нет.юа . Ліс Чагарі.. село Теліжинці. Драч Іван Федорович (с. Теліжинці. Тетіїв р-н)Тетіївська церква. tetiivrada.org.ua -.газета «Оголошення Тетіївщини» Черепин  Черепинка.Тетіївщина  Тетіївський район  Тетієва  Тетія   Тимошнею   Тимошня  Тетіївській землі Тетіївському   місто Тетіїв. Теліжинецька дубина і ліси біля Голодьок та Росішок. Тетіїв Тетієві Тетиев  Tetiiv Tetiev  Tetijev  Tetiyev  Tetievo  Tetiewo  Tetiyiv  Tetiew  Tatiew  Tetiw  Tetyiow   Tetiiv.NET.ua  tetiiv.net –Тетіївська школа. ДП “Стадницький спиртовий завод”; Кашперівський цукрозаводТетіїв розклад руху автобусів Тетіїв маршрутне таксі. Тетіїв-Київ (областна лікарня).  ТОВ “Призма

Лаврентій Похілевич родився в тетіївському районі.  Тетіївського повіту        річка Роська та її притоки Росішка і Дібровка (або Чубайка) Альбачевською пущею Чагарі, Скибинецький, Галайківський  П’ятигори, Кашперівку, Погребище і Борщагівку Росішками  р. Роська.  Герб  Тетієва. Прапор  Тетієва. р. Роськи біля млина Порхн в м. Тетієві, в районі сіл Теліженці, Кашперівка, р. Рось.  р. Молочної в П’ятигорах. Тетіївщини. Герб Тетіївського району. Тетіїв на карті.  Карта міста Тетіїва. Тетіїв з космосу. Супутниковий знімок Тетієва. Топографічна карта Тетієва.  Автомобільна карта Тетієва.  ліс Мазепинці в Бурківцях. Тетіївська районна державна адміністрація. Голова Тетіївської районної ради.

Тетіїв з космосу. Чагарі, Скибинецький, Галайківський. дитячо-юнацькі спортивні школи (відділу освіти та ВФСТ “Колос”). Тетіївська лікарня. Супутниковий знімок Тетієва. Красна Могила. Миколаївська церква в Тетієві.   пам’ятники І.В.Сталіну та В.І.Леніну в Тетіїві.                     

Газета «Оголошення Тетіївщини». Карта Тетиевского района.  Тетіївська міська ратуша   Католицький костьол Вознесіння діви Марії В Тетієві.  в Тетієві зупинявся Богдан Хмельницький. Історичний клуб Ратуша. Магдебурзьке Право та герб Тетіїв  Магдебурзького Права  //tetiev.net.ua/ Titeyow  Titejov   вконтакте тетиев.   вконтакті тетіїв.   однокласники тетіїв.   однокласники тетиев. Тарасівка  Теліжинці  Хмелівка 

 Google tetiev    [email protected] / Тетіївці.  колгоспу ім. Калініна в тетієві.  Tetiiv.net.ua  tetiev.com.ua  .tetiivrada.org.ua/История  Росі біля Кошева  «Кочубеєва могила». Тетиев — Википедия. Тетіїв — Вікіпедія. Мазепинці. с. Теліжинці  с. Росішки            

Офіційний сайт Тетієва. Тетиев  інформація про місто Тетіїв. “Тетіївтепломережа”; Tetiw.Tetyiow.   Titeyow  Titejov.

Продажа квартиры Тетиев, Тетіїв Покупка продажа. ВАТ “Тетіївський завод продовольчих товарів”;

 Бурківці . Високе Тетіївський район , Височанська сільська рада [email protected]  Тетіїв. Тетієві .Тетиев.  Tetiiv. Tetiev.  Tetijev. 

 Галайки  Голодьки  Горошків  Григорівка  Денихівка  Дзвеняче  Дібрівка  Дубина  Кашперівка Клюки   Кошів   Михайлівка   Молочне  Ненадиха  Одайпіль  Перше Травня  Погреби  П’ятигори  Ріденьке  Росішки   Скибинці   Софіпіль   Стадниця  Степове  Тайниця 

Про Тетіїв.   про Тетиев   about Тетiev   Тетіївчан   Куравський. банда  Куравського . Тетіївського району»  ТОВ “Тетіївський хлібозавод”;

tetiiv.net   газета «Тетіївська земля». Тетіївської школи. Тетіївський дитячий Будинок. Tetijev.  Tetiyev  Tetievo  Tetiewo  Tetiyiv  Tetiew  Tatiew.

Плоханівської Плоханівка  Плоханівський   Ф.О.Васильченко Бурмоса ТОВ “Полініт Текстиль”.

Бурмос      Плоханівський міст Слобідський міст. Снігурівський вигін “Кінська торговиця”. Тетіївська центральна районна лікарня

прапор Тетіївського району. Тетіївська волость. Церква Тетієва. міська рада Тетієва.   Ф.О.Васильченко «Нариси з Історії міста Тетієва і

http://tetiev.net.ua/  радгоспу “Тетіївський” М.І.Морочинська Плоханівська економія  біля. Кошев  «Кочубеева могила».  Тетіївводоканал.

 Офіційний сайт Тетієва. Тетиев і інформація  про  місто Тетіїв.  tetiev.net.ua тетіїв тетиев tetiev tetііv